Рада Адвокатів Тернопільської Області - АДВОКАТСЬКА МОНОПОЛІЯ або темні часи

Головна цитата

АДВОКАТСЬКА МОНОПОЛІЯ або темні часи

АДВОКАТСЬКА МОНОПОЛІЯ або темні часи

21:44 Ср 04.09.19 Автор : Будз Тарас Васильович 273 Переглядів 0 Коментарів Версія для друку

АДВОКАТСЬКА МОНОПОЛІЯ або темні часи

 

     20 та 21 вересня 2019 року очікується можна сказати історичне засідання РАУ в Одесі – сьогодні, ще навіть на знаючи порядок денний, можна з впевненістю передбачати, що очікується розгляд самого основного питання життєдіяльності адвокатури в Україні – оцінка рішення Верховної Ради України з питання скасування адвокатської монополії.

 

    

     А тепер у невеличкому відступі розкрию одну з настанов однієї досить дорогої для мене людини.

     Ось її слова -  «Запам’ятай одну річ. Перед тим як прийняти будь-яке рішення (написати якусь свою точку зору) ти повинен повністю звільнитись від страху оцінки її оточуючими, відкинути будь-які власні корисні інтереси та особисті емоції і спробувати відчути це рішення (свою думку) всім своїм серцем. Правильність чи хибність твого рішення можливо і не зразу тобі вдасться зрозуміти, а тому уважно спостерігай за всіма зовнішніми обставинами, які у тебе будуть траплятися в момент виникнення твоєї думки чи по наслідках твого вже прийнятого рішення. Якщо навіть згодом у тебе проявляться неприємні внутрішні відчуття чи помітиш навколо себе негативні (несприятливі) зовнішні обставини, не бійся змінити свою точку зору в пошуках єдино вірного напрямку твоєї думки. Правильне рішення (вірно висловлена тобою точка зору на певні обставини) завжди приносять внутрішній спокій та позбавляють будь-якого страху за критику чи за відповідальність по наслідках прийнятого тобою рішення.»

 

 

     Ще зовсім недавно, даючи оцінку загальному невдоволенню наших адвокатів новому Порядку підвищення кваліфікації адвокатів, піддавшись в деякий момент емоційному настрою, особисто висловив думку про те, що скасування адвокатської монополії, в принципі, не є загрозливим для наших адвокатів. Не хочу зупинятись на внутрішніх відчуттях та деяких зовнішніх негативних особистих обставинах, які ніби навіяли майбутні передбачення щодо небезпечних наслідків скасування адвокатської монополії, але для себе особисто згодом зрозумів про хибність напрямку, в якому розпочали свій рух народні обранці з цього питання.

 

 

      Так, у нас, в адвокатів, є підвищена відповідальність за порушення своїх професійних обов’язків та Правил адвокатської етики, які в деяких випадках можуть призвести і до втрати права на професію. Поряд з цим, вважаю, що загальний рівень професійної культури, який вже почав налагоджуватись у нашій правничій спільноті, в тому числі і в судах, та з клієнтами є нашим великим спільним надбанням, який не варто втрачати.

 

     Бездумне і майже одноголосне голосування народних депутатів за скасування адвокатської монополії зароджує занепокоєння в тому, що в майбутньому таким же чином нас з легкістю позбавлять і всіх поки існуючих прав та гарантій.

 

     Не можу собі уявити, якими законними засобами чи механізмами суд зможе в майбутньому впливати (реагувати) на недобросовісного представника, який не обмежений ніякими професійними обов’язками та відповідальністю.

 

     Скасовуючи адвокатську монополію, держава в особі її найвищого органу державної влади, непрямою мовою вказує і про недоцільність залучення адвокатів до роботи в системі БВПД. Не знаю, чи хоч задумувались народні обранці над тим, що такий натяк на відмову від професійної допомоги адвокатів останніми може бути сприйнято цілком реалістично, що може призвести до відмови адвокатів надавати БВПД, а це в свою чергу, може призвести до соціального вибуху в цілому суспільстві.

 

 

 

     Які ж шляхи реагування на сьогоднішню ситуацію?

     На мій погляд, щоб визначити правильний напрямок подальших дій, необхідно чітко для себе викреслити причини, що призвели до існуючої проблеми. Думаю, що впевненості народним обранцям у слабкості нашої адвокатської спільноти надав існуючий внутрішній конфлікт у самій адвокатурі, що пов’язаний з деякими не до кінця продуманими рішеннями наших органів адвокатського самоврядування (спірний новий Порядок підвищення кваліфікації адвокатів, зміни до якого вносяться не в період його попереднього обговорення, а під час його прямої дії), тривалим невпровадженням нагальних змін (необхідності зміни Порядку допуску та складення кваліфікаційних іспитів) та вирішенням спорів між адвокатами в переважній більшості випадків через дисциплінарні органи та суди, а не через медіаційні процедури. Вказані існуючі прогалини у нашій роботі призвели до того, що майже половина наших адвокатів, діючи на емоційному грунті внутрішнього невдоволення, не тільки не заперечує проти скасування адвокатської монополії, а й гаряче підтримує це нововведення.

 

 

      Далі висловлю лише свою власну точку зору.

     Не знаю, чи після критичної оцінки нової редакції Порядку підвищення кваліфікації адвокатів Рада адвокатів України буде готова до обговорення суттєвих змін до цього Порядку (звільнення адвокатів, помічників адвокатів та стажистів від оплати сертифікованих програм та заходів з підвищення кваліфікації, враховуючи те, що Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» не передбачено право органів адвокатського самоврядування чи створених ним установ отримувати інші обов’язкові додаткові грошові кошти від адвокатів, їх помічників чи стажистів, ніж передбачені вказаним Законом щорічні внески та плати за стажування).  

    

     Думаю, що самі по собі будь-які флеш-моби чи заперечення проти скасування адвокатської монополії на даний час вже є недостатніми та малоефективними. 

 

     На мій погляд, на сьогодні саме НААУ в особі Ради адвокатів України, в склад якої входять одні з кращих наших представників, повинна стати першим ініціатором реальних змін в адвокатурі, щоб повернути собі довіру адвокатів всієї країни та згуртувати нас до спільної боротьби за нашу професійну гідність.

 

     Навіть якщо ми не відвоюємо у Верховної Ради України зміни щодо скасування адвокатської монополії, ми з гордістю зможемо сказати своїм адвокатам, що ми зробили все, що було в наших силах.

 

    

 

     04 вересня 2019 року          Голова ради адвокатів Тернопільської області              Т.В.Будз

 

 

Інші публікації автора

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл

НААУ вітає Вас на новому сайті!

Ця онлайн-платформа розроблена відповідно до структури глобального корпоративного сайту та сприяє кращому розумінню компетенції та напрямків діяльності Національної асоціації адвокатів України (НААУ). Сайт демонструє наше прагнення відповідати найвищим інформаційним стандартам сучасності. За його допомогою асоціація має змогу активно взаємодіяти із кожним користувачем.
Запрошуємо почати ознайомлення з порталом

Дізнатись що нового? Почати користування